Jaká by měla být teplota v domácnosti?


Jak ale správně topit? Která teplota v interiéru je ta správná a jak efektivně větrat v zimním období? Máme pro vás několik rad.  

 

Podle průzkumů odborníků jsou Češi v porovnání s lidmi ze západní Evropy milovníky vyšších domácích teplot. V žádném případě bychom ale neměli plýtvat a platit zbytečně za teplo. 

 

V obytných místnostech by mělo být 18-22°C. Otázkou také je, co je považováno za obytnou místnost. Při dnešním trendu otevřených prostor je to mnohdy složitější. V kuchyni se totiž doporučuje vytopit jen na 15-17°C, protože se v ní pohybujeme a navíc místnost zahřívají různé spotřebiče při pečení či vaření. 

 

V koupelně by pak mělo být zhruba 24°C. Tady ale pozor na dostatečné odvětrání vlhkosti. 

 

Jak správně topit v zimě 

  • Optimální teplota
  • Termostatové hlavice
  • Správné nastavení kotle
  • Správné větrání
  • Nestavte nábytek k radiátorům
  • Utřete prach a odvzdušněte radiátory 

 

Pro správné větrání se řiďte jednoduchou zásadou: čím je venku chladněji, tím větráme kratší dobu. V zimě by doba větrání neměla překročit 6 minut. Doporučuje se větrat 3 až 4 krát denně.

 

Pokud se naučíte správně větrat, předejdete řadě problémů. Špatné větrání totiž může způsobit rosení oken či plísně na stěnách, tím se poškodí jak nátěr, tak těsnění oken. Vznik plísní má pak samozřejmě negativní dopad na lidské zdraví. Vlhkost v bytě, která se zvyšuje při špatném větrání, může způsobovat řadu chronických onemocnění.

 

 

Kontakty


Václav Štolba

jednatel společnosti a makléř

Petr Šrámek

partner kanceláře a makléř

Máte zájem o naše služby?