Daň z nemovitosti musíte zaplatit do konce května: Koho se to týká a kolik stojí?


Vlastníte nějakou nemovitost? Pak byste už dávno měli vědět, kolik a jak za ni letos zaplatit. Termín platby ještě nehoří, ale kdo je připraven, nebývá zaskočen.

 

Všichni, kdo vlastní dům nebo pozemek, musí platit daň z nemovitosti. 

 

Kdo a kdy platí daň z nemovitosti

Získali jste vloni nemovitost, bytovou či nebytovou jednotku nebo zdanitelnou stavbu či pozemek? Pak byste o tom měli uvědomit finanční úřad v místě, kde se tato nemovitost nachází. Lépe řečeno: měli jste to už udělat. Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí byl do konce ledna. Ale jestliže jste to z nějakých důvodů neudělali, tak to rychle napravte, jinak nestihnete zaplatit v termínu a pak vám může finanční úřad udělit sankci.

Prodali jste dům? Oznamovací povinnost mají vůči finančnímu úřadu také lidé, kteří nemovitost v roce 2022 prodali, darovali nebo jinak pozbyli. Finančnímu úřadu je třeba v těchto případech doručit písemné oznámení.

Termín pro zaplacení daně je konec května 2023, pokud nepřesahuje částku 5000 Kč. Je-li částka vyšší, lze ji rozdělit do dvou stejně vysokých splátek a poslat je během května a listopadu. Má nemovitost víc vlastníků? Stačí, aby daňové přiznání podal jeden z nich.

Jak podat přiznání k dani z nemovitosti

Tiskopis daňového přiznání si můžete vyzvednout na finančním úřadě nebo stáhnout ze stránek Finanční správy ČR a vyplněný ho pak doručíte poštou nebo na podatelnu úřadu. Přiznání k dani z nemovitosti lze vyplnit také elektronicky přes aplikaci na portálu MOJE daně. Pokud si nevíte rady, tak vám tato aplikace nabídne i průvodce. Vyplněný formulář můžete pak odeslat datovou zprávou.

Jak se platí daň z nemovitosti

Jak můžete daň z nemovitosti zaplatit? Nejvíc lidí spoléhalo na složenku, kterou každý rok posílal finanční úřad majitelům: připomněla jim povinnost zaplatit, určila částku a především – byla bezplatná. Letos je to trochu jinak. Od 1. ledna 2023 byla bezplatná daňová složenka zrušena. Poplatníci stále složenku dostanou, ale budou za ni muset zaplatit dle aktuálního ceníku České pošty.

Pokud se chcete placení za složenku vyhnout, pak si můžete nastavit platbu přes SIPO, ale až od příštího roku: termín pro přihlášení k tomuto způsobu placení byl do 31. ledna.

Samozřejmě, že i když dostanete složenku nebo se částku daně dozvíte jakkoli jinak, lze daň zaplatit i převodem z účtu - platební údaje se dozvíte současně s částkou.

Jak vypočítat daň z nemovitosti

Při podávání daňového přiznání vyplníte informace o nemovitosti a na jejich základě se určí částka. Je nutné vědět, o jaký typ nemovitosti se jedná. V případě staveb a jednotek se zohledňuje výměra, zastavěná plocha v m2 nebo počet nadzemních podlaží. U pozemků je důležitá také výměra zastavěná nemovitými stavbami a cena pozemku za 1 m2. Kromě toho se počítá i s místními koeficienty a koeficienty podle velikosti obce. Na internetu jsou online kalkulačky, ale můžete se obrátit na finanční úřad a poradit se.

·        Pokud jste daňové přiznání správně vyplnili a podali již v předchozím zdaňovacím období a nedošlo ke změnám okolností rozhodných pro stanovení daně (třeba ke změně koeficientů), můžete stejnou částku poslat i letos.

·        Můžete také počkat na složenku nebo online výzvu k zaplacení daně i s částkou: v e-mailu, datové schránce či na portále Moje daně. Kdyby vám nic nedorazilo zhruba do 25. května, zeptejte se na příslušném finančním úřadu.

Jak na daň z nemovitosti?

Finanční úřad komunikuje online a informace o dani z nemovitosti může dorazit i jinam:

Datová schránka: Máte-li ji aktivovanou, pak do ní dostanete namísto složenky informace pro placení daně z nemovitých věcí. Nezapomeňte se tam podívat!

E-mail: Jste přihlášeni k zasílání informace pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail? Pak je tak také dostanete. Pokud jste o této možnosti nevěděli a rádi byste ji využili, musíte počkat na další rok, letos jste se k tomu mohli přihlásit do 15. března.

Všechny důležité informace včetně odkazů najdete na stránkách Finanční správy.

 

Kontakty


Václav Štolba

jednatel společnosti a makléř

Petr Šrámek

partner kanceláře a makléř

Máte zájem o naše služby?