Reality a rok 2019?


Jak bude vypadat v roce 2019 trh s realitami? Odhady jsou zatím spíše skeptické. Mělo by dojít ke stagnaci. V roce 2018 byl o nemovitosti velký zájem a spolu s ním rostly i ceny. V roce 2019 by ceny nemovitostí sice růst neměly, prodlouží se ale doba jejich prodeje. Naproti tomu se bude stále velkému zájmu těšit oblast staveb. S tím bude zapotřebí i stavební materiál. Kromě developerů se totiž zvyšuje i počet lidí, kteří se chystají nemovitost stavět či rekonstruovat. Na druhou stranu se ale nejspíš dočkáme růstu úrokových sazeb, který bude postupně zájem o výstavbu nebo rekonstrukce tlumit.

Zlevnění nemovitostí nečekejte.

Stále platí, že ceny nemovitostí jsou závislé zejména na vývoji ekonomiky. Pokud prožíváme ekonomický růst, existuje nízká nezaměstnanost, rostou platy, firmy hlásí vysoké zisky, obecně převládá pozitivní finanční nálada, pak lidé nakupují nemovitosti a jsou ochotni za ně platit vysokou cenu. Na druhé straně není příliš mnoho motivovaných prodávajících, kteří by nutně potřebovali prodat rychle.

Jestliže přesto přemýšlíte nad prodejem vaší nemovitosti, na nic nečekejte. Nyní je ideální doba. Vyšší ceny za nemovitost se jen tak nedočkáte. To samé platí o nakupujících. Vzhledem k inflaci zůstanou hypotéky stále velmi levné. Zásadní vliv bude mít především požadavek bank na vlastní zdroje a snižování odhadované ceny bankou pro účely zástavy.

Pokud se nic dramatického v dohledu neukáže, dá se předpokládat, že na vrcholu cen budeme ještě nějakou dobu.

Klidně celý rok 2019 nebo i v dalších letech.

 

 

Zdroj E15

Kontakty


Václav Štolba

jednatel společnosti a makléř

Petr Šrámek

partner kanceláře a makléř

Máte zájem o naše služby?