Co je dobré nepodcenit při prohlídce nemovitosti


Pořízení vlastního bydlení, ať už rodinného domu či bytu, patří k největším životním investicím. Bohužel, prohlídka vybrané reality proběhne většinou ve značném spěchu. Velkou měrou se na tom podílí současná situace, kdy převyšuje poptávka nad nabídkou. I přesto, že se na nemovitosti sejde více zájemců, doporučujeme prohlídku nepodcenit. A na co je tedy dobré dát si pozor?

Běžte na prohlídku přes den
Ne vždy, se podaří sladit termín prohlídky kupujícího s prodávajícím a realitním makléřem na ideální čas. Kupující je ovšem ten, kdo by si měl vybírat termín jako první. Volit by měl pečlivě, a to zejména s ohledem na viditelnost. Vždy je lepší prohlédnout si nemovitost za denního světla než večer. Může být zbytečně přehlédnuto několik nedokonalostí (vlhkost, špatně osazená okna či zárubně, křivé podlahy apod.), které mohou nemovitost nečekaně prodražit. I přesto, že první prohlídka dopadne dobře, doporučujeme minimálně ještě jednu. Tu je dobré volit v jiný čas. Pokud první prohlídka proběhla odpoledne, druhou je lepší směřovat do dopoledních hodin a naopak. Nejde totiž jen o samotnou nemovitost, ale také o její okolí, popřípadě hlučnost (sousedů, výtahu, okolní sinice atd.). Zapomínat by se také nemělo na světové strany. Ranní a odpolední prohlídka nám mnohé sdělí o východu a západu slunce. Právě tyto faktory mohou velmi ovlivnit budoucí užívání nemovitosti. Např. byt směřovaný na sever, nemusí vyhovovat každému.

Vezměte si odborníka
Jelikož jde u nemovitostí o statisícové či milionové částky, je dobré požádat o spolupráci odborníka, který se v nemovitostech vyzná. Nemusí jít zrovna o soudního znalce či inspektora nemovitostí, většinou postačí pomoc stavaře. Ten by měl být schopen odhalit i skryté vady.

Nešetřete na právníkovi
Při koupi nového bydlení nejde pouze o stavebně-technickou stránku, ale také o právní záležitosti. Ty jsou mnohem důležitější než samotná nemovitost. Čím více dokumentů k nemovitosti se vám podaří od prodávajících získat, tím lépe. A nejde jen o výpis z katastru nemovitostí, ale také o původní nabývací titul, znalecký posudek (pokud je k dispozici) či účty za odběr energií. U bytů doporučujeme zjistit výši plateb do fondu oprav, jeho současný finanční stav, popřípadě nesplacené úvěry a plánované investice. Zejména při financování hypotečním úvěrem se doporučuje tyto další měsíční platby poptat u současných vlastníků. Pokud by se např. vlastníci bytových jednotek rozhodli, že zrekonstruují výtahovou šachtu a bude potřeba využít financování z cizích zdrojů, tak se může platba do fondu zvednout i na několik tisíc za měsíc. A to je pak na rodinném rozpočtu, jehož nedílnou součástí je každoměsíční splátka hypotéky, znát.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ nemovitosti, nikdy se zbytečně neukvapujte, a vše pečlivě zvažte. Špatný spotřebič vám v elektro prodejně vymění prodavač za nový, u nemovitostí takto postupovat nelze. Vybírejte pečlivě a s chladnou hlavou. Jde přeci o vaše peníze.

Kontakty


Václav Štolba

jednatel společnosti a makléř

Petr Šrámek

partner kanceláře a makléř

Máte zájem o naše služby?